کاشت مو به یکی از محبوب ترین روش های زیبایی در قرن بیست و یکم تبدیل شده است تعداد افرادی که به کاشت مو روی میاورند با پیشرفت های تکنولوژیکی در روش های کاشت مو به طور چشمگیری افزایش یافته است اکثر این افراد معمولا تحقیقات کاملی در مورد نحوه عملکرد  کاشت مو و نتایج مورد انتظار انجام می دهند با این حال موضوع مراقبت های بعدی اغلب نادیده گرفته می شود.

نکات پس از کاشت مو

اگر شما از ان دسته افرادی هستید که  کاشت مو را انجام داده اید یا قصد دارید کاشت مو را انجام دهید و هیچ ایده ای در مورد مراقبت های بعد از کاشت مو ندارید این نکات سریع در مورد بایدها و نبایدهای بعد از کاشت مو میباشد.

چه زمانی می توانم موهایم را به طور معمول بعد از کاشت مو بشورم؟

به لطف تکنیک های جدید و بهبود یافته شما می توانید در مدت زمان کوتاهی پس از کاشت مو به روال قبلی زندگی خود ادامه دهید به طور کلی توصیه می شود پس از کاشت مو کمی به پوست سر خود استراحت دهید بنابراین اماده باشید که موهای خود را به مدت ۲۴ ساعت نشویید شستشوی اولیه شما در کلینیک انجام می شود در روز سوم می توانید موهای خود را به ارامی بشویید مراقب باشید جریان اب را مستقیما روی سر خود قرار ندهید و از اب خیلی گرم یا سرد استفاده نکنید پس از خلاص شدن از شر پوسته ها که مصادف با روز دهم است حساسیت کاهش می یابد و می توانید شروع به شستشوی ملایم موهای خود کنید.

چگونه بعد از کاشت مو بخوابیم؟

نحوه خوابیدن شما پس از کاشت مو می تواند تا حد زیادی بر راحتی شما و نتایج کاشت شما تأثیر بگذارد در چند شب اول پس از پیوند مو هنگام خواب باید سر خود را کمی بالا نگه دارید این به کاهش تورم روی پوست سر و داشتن دوره نقاهت راحت تری پس از کاشت مو کمک می کند مراقب باشید که هیچ گونه اصطکاک در نواحی پیوند ایجاد نکنید تا از افتادن و تحریک گرافت جلوگیری شود سعی کنید هفته اول را به پشت بخوابید تا از ناحیه پیوند مو محافظت شود پس لطفا حداقل به مدت یک هفته از خوابیدن روی شکم خودداری کنید.

آیا می توان بعد از کاشت مو کلاه گذاشت؟

پس از کاشت مو ممکن است بخواهید به دلایل مختلف ان ناحیه را بپوشانید یا پنهان کنید و از خود بپرسید که ایا پوشیدن کلاه می تواند مشکلی ایجاد کند اساسا سه روز طول می کشد تا گرافت های کاشته شده پس از کاشت مو ثابت شود توصیه می شود قبل از اعمال هرگونه فشار روی گرافت ها منتظر بمانید تا در جای خود مستقر شوند برای استفاده از کلاه ایمنی باید حداقل چهار هفته صبر کنید.

بعد از کاشت مو چه مدت باید از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کرد؟

پس از جراحی کاشت مو پوست سر شما بسیار بیشتر از حالت عادی مستعد افتاب سوختگی خواهد بود به همین دلیل است که توصیه می شود تا دو هفته پس از کاشت مو از قرار گرفتن در معرض مستقیم نور خورشید خودداری کنید اگر مجبور هستید در این مدت بیرون باشید مطمئن شوید که برای مدت کوتاهی باشد و محل را با کلاه بپوشانید اگر همچنان احساس سوزش تورم یا حساسیت دارید باید با پزشک خود تماس بگیرید

 

به خاطر داشته باشید که قبل از استفاده از کرم ضد افتاب باید منتظر بمانید تا جای زخم های جزئی شما به طور کامل بهبود یابد می توانید تا زمانی که موهایتان به رشد قابل قبولی برسد  ان ناحیه را بپوشانید و به استفاده از ضد افتاب ادامه دهید.

ایا عرق کردن بعد از کاشت مو بد است؟

حتی اگر تعریق باعث ریزش گرافت های مو یا ته نشین شدن فولیکول های موی جدید نشود ممکن است محیطی مناسب برای عفونت و تحریک ایجاد کند به همین دلیل است که باید از فعالیت هایی که شامل تعریق شدید است خودداری کنید سعی کنید حداقل یک ماه از تمرینات ورزشی و سونا یا فعالیت های مشابه خودداری کنید.

یا می توانم بعد از کاشت مو الکل مصرف کنم؟

نوشیدن الکل بعد از کاشت مو می تواند بر جریان خون در پوست سر تأثیر بگذارد و در روند بهبودی اختلال ایجاد کند به همین دلیل است که اغلب توصیه می شود حداقل یک هفته از نوشیدنی های الکلی دوری کنید در حالت ایده ال دو هفته پس از کاشت مو یا تا زمانی که روند بهبودی شما کامل شود.

چه مدت بعد از کاشت مو می توانم قهوه بنوشم؟

بعد از کاشت مو اگر نمی توانید برای کافئین خود صبر کنید قطع نوشیدن قهوه پس از پیوند مو ممنوع نیست اما بهتر است به مدت ۱ تا ۲ روز قهوه همراه با کافئین ننوشید زیرا ممکن است خونریزی را تحریک کند شما می توانید قهوه بدون کافئین را در هر زمان پس از کاشت مو بنوشید زیرا در روند بهبودی اختلالی ایجاد نمی کند.

چه زمانی می توانم از قیچی استفاده کنم؟

مهم است که بعد از پیوند مو با موهای خود ملایم باشید تا از اسیب به ناحیه دریافت کننده جلوگیری کنید با این حال باید کمی بیشتر منتظر بمانید و به موهای تازه کاشته شده اجازه دهید تا به طور ایمن جا بیفتد‌ و بین ۲ تا ۳ ماه بعد از کاشت مو استفاده از قیچی بر روی موهای خوداری کنید.

ایا می توانم بعد از کاشت مو از اسپری مو استفاده کنم؟

از انجایی که ممکن است پوست سر شما پس از کاشت مو تحریک شود باید مراقب باشید که از چه محصولاتی استفاده می کنید اسپری های مو معمولا پر از مواد شیمیایی خشن هستند که می توانند باعث تحریک شوند یا از طریق منافذ باز به پوست شما نفوذ کنند شما باید تا حدود ۳ ماه از استفاده از اسپری مو خودداری کنید و قبل از شروع استفاده از هرگونه محصول حالت دهنده با پزشک خود مشورت کنید.

چه مدت بعد از کاشت مو می توانم شروع به ورزش کنم؟

پس از کاشت مو‌ بهتر است یک ماه از تمرینات خود دوری کنید این به این دلیل است که تمرینات پر فشار مانند بلند کردن وزنه می تواند باعث تعریق بیش از حد شود که محیطی دلپذیر برای التهاب ایجاد می کند از سوی دیگر تمرینات سنگین مانند دویدن به طور قابل توجهی فشار خون را افزایش می دهد که می تواند در ریکاوری اختلال ایجاد کند پس از گذشت تقریبا ۲ هفته پس از پیوند مو می توانید به ارامی به تمرین خیلی سبک خود بازگردید و پس از یک ماه می توانید ورزش بدون فشار را شروع کنید

چه مدت بعد از کاشت مو می توانم سر کار بروم؟

این به شما بستگی دارد شما می توانید صبر کنید تا کمی استراحت کنید و هیچ چیزی نمی تواند مانع از بازگشت شما به محل کار پس از کاشت مو شود ممکن است بخواهید چند روز استراحت کنید و به بدن خود اجازه دهید تا بهبود یابد اگر شغل شما به پوشیدن کلاه ایمنی یا کار در محیط پر گرد و غبار نیاز دارد لطفا با مشاور پزشکی خود صحبت کنید تا بهترین گزینه را برای ادامه کار پس از کاشت به شما معرفی کند.

چه زمانی میتوانم بعد از کاشت مو سیگار را شروع کنم؟

از انجایی که سیگار و قلیان بر گردش خون و جریان خون به فولیکول‌های مو تاثیر می‌گذارد توصیه می‌شود پس از کاشت مو به طور کامل از سیگار و قلیان کشیدن خودداری کنید حتی اگر مدت طولانی تری هم نکشید برای موهایتان بهتر است باید حداقل ۲ تا ۳ روز پس از کاشت مو صبر کنید.

ایا می توانم بعد از کاشت مو رابطه جنسی داشته باشم؟

داشتن رابطه جنسی بلافاصله بعد از کاشت مو توصیه نمی شود از انجایی که فعالیت جنسی اغلب باعث تغییر در فشار خون می شود می تواند بر جریان خون در پوست سر تاثیر بگذارد و در رشد پیوندهای موی تازه کاشت شده شما اختلال ایجاد کند فعالیت های جنسی نیز می تواند باعث تعریق بیش از حد شود و بروز عفونت را ایجاد کند به این دلیل پزشکان اغلب توصیه می کنند تا حدود ۱۰ روز پس از کاشت مو از فعالیت جنسی خوداری کنید.

آیا می توانم بعد از کاشت مو با هواپیما سفر کنم؟

هیچ محدودیتی برای پرواز با هواپیما پس از کاشت مو وجود ندارد تنها عیب می تواند فشار کابین باشد که ممکن است باعث تورم شود اکثر بیماران پس از کاشت مو پرواز می کنند و هیچ عوارض جانبی از پرواز گزارش نشده است.

چه زمانی میتوانم بعد از کاشت مو PRP انجام دهم؟

درمان مو با پی ار پی می تواند نتایج کاشت مو را بهبود بخشد می توانید جلسات خود را ۱۰ روز پس از کاشت شروع کنید قبل از شروع درمان PRP حتما با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که پوست سر و موهای شما برای درمان اماده است.

ایا می توانم بعد از کاشت مو سرم را لمس کنم‌؟

بله می توانید به ارامی سر خود را بعد از کاشت مو تا زمانی که دستانتان تمیز هستند لمس کنید سه سوالی که در مورد لمس سر بعد از کاشت مو پرسیده می شود را در زیر ببینید.

چه زمانی می توانم بعد از کاشت مو سرم را بخارانم؟

خاراندن می تواند به پیوند موی کاشته شده اسیب برساند به همین دلیل مهم است که در طول دوره نقاهت از خاراندن سر خود اجتناب کنید حتی اگر وسوسه انگیز باشد حداقل یک ماه صبر کنید تا بتوانید سر خود را به ارامی بخارانید.

ایا می توانم بعد از کاشت مو سرم را ماساژ دهم؟

ماساژ سر می تواند برای گردش خون و رشد مو مفید باشد قبل از ماساژ پوست سر باید صبر کنید تا گرافت های مو به طور ایمن در جای خود قرار گیرند این ممکن است حدود ۱۰-۱۲ روز طول بکشد و پس از ان می توانید به ارامی ناحیه را ماساژ دهید.

ایا ایجاد جوش بعد از کاشت مو مشکلی ندارد؟

ایجاد جوش پس از کاشت مو می تواند باعث التهاب و اسیب به فولیکول های مو شود برای جلوگیری از ایجاد جوش می توانید از محلولهایی که پزشک شما توصیه می کند استفاده کنید.